FANGIRL (Rainbow Rowell)

Původní název: Fangirl
Český název: Fangirl
Autor: Rainbow Rowell
Série: -
Počet stran: 456
Nakladatelství: Yoli
Překlad: Jana Kunová
Rok vydání: 2013 (EN),  2015 (CZ)
Žánr: romance, contemporary, young adult
Anotace: Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná, Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení, trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath na holičkách – nechce s ní bydlet na koleji.
Potíž je v tom, že Cath na rozdíl od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným prostředím je internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet.
Co ale Cath zbývá než zachovat klid a nedat se?
 

Moje recenze:
Cath a její dvojče Wren odjakživa vše dělají spolu, přestože by povahově nemohly být rozdílnější. S nástupem na vysokou školu čeká ale Cath šok - Wren se chce osamostatnit, nechce mít s Cath pokoj a chce si vysokoškolský život užít naplno. A tak je introvertní Cath, která se lidí svým způsobem i bojí nucena poprat se s novou spolubydlící a sama se vypořádat s naprosto novým životem. Většinu času však tráví přispíváním nových kapitol do své fanfikce  k populární sérii o Simonu Snowovi, kterou čtou tisíce lidí a úplně ji milují. Ne všichni však mají na psaní fanfikcí stejný názor jako Cath. Kromě toho se zdá, že i s navazováním známostí to Cath nebude mít tak špatné - především díky své spolubydlící Reagan a zejména jejímu věčně energickému, usměvavému a šťastnému kamarádu Levim. Zvládne se Cath nakonec sžít se svým novým životem? A co když se dvojčatům do života opět připlete máma, která je před mnoha lety opustila?


zdroj
Fangirl byla v době svého vydání velmi populární a všichni básnili o tom, jak úžasná je to kniha, takže jsem opravdu ráda, že jsem se k ní taky dostala a ověřila si pravdivost těchto slov. Od Rainbow Rowell jsem do té doby přečetla jen knihu Eleanor a Park, která se mi moc líbila, ale teď můžu upřímně říct, že Fangirl se mi líbila ještě víc. Tohle byla opravdu naprosto skvělá kniha. 


"Psát je někdy jako běžet z kopce, prsty kmitají kdesi za vámi, podobně jako nohy, když tak docela nestačí zemské přitažlivosti." 

Příběh se točí okolo Cath, která se svým dvojčetem Wren nastupuje na střední školu. To, jak je v knize popsán vztah těchto sester se mi moc líbí. Jsou spolu od narození spojené, přestože je každá úplně z jiného těsta. Ale mají něco, co je spojuje. Obě opustila máma, obě se starají o svého tátu, který na tom občas není úplně nejlépe a obě jsou milovnice příběhů Simona Snowa. Fanfikci, kterou teď píše už jen Cath, začaly psát spolu a já jsem hrozně ráda za úryvky tohoto příběhu, kterých jsme se v knize taky dočkaly. Je to jako takový příběh v příběhu a skvělé ozvláštnění. 

Spousta lidí se přirovnává ke Cath a říkají, jak snadno se do ní vžili. Já tedy nejsem úplně jako Cath, spíš bych řekla, že jsem taková kombinace Cath a její sestry, ale přesto jsem se do ní vžila úplně jednoduše a naprosto rozuměla tomu, jak se cítí, protože takové "Cath momenty" mívám docela často. Cath je prostě spíš introvertka, která se moc ráda neseznamuje s novými lidmi a má strach, kdykoliv musí něco nového dělat sama. Nechodí na party, mnohem radši je prostě doma a v nejlepším případě píše povídku. Ale zároveň je to velká sympaťačka. Prostě jen je, jaká je a okolí to musí akceptovat a snažit se jí dodávat více odvahy k tomu dělat věci, na které si netroufá. Jsem si jistá, že lidí jako je Cath je na světě spousta a přesně tohle je věc, kterou bych lidem v jejich okolí ráda poradila.
zdroj

Nicméně, mimo Wren je v knize ještě další člověk, který je naprostým opakem Cath. A tím je Levi. Už jen když jsem četla jeho jméno, musela jsem se usmát, protože jsem věděla, že brzy bude v knize něco o tom, jak se konstantně usmívá a má dobrou náladu a šíří štěstí a to vás k úsměvu prostě donutí. Levi byl, zdá se, fascinován Cath a všichni ostatní jsme byli fascinováni jím. Ehm, tedy aspoň já. Mít tak kus té Leviho šťastné nálady a pozitivismu v sobě, vůbec bych si nestěžovala. A právě Levi je podle mě pro Cath tím, který ji, ač možná nevědomky, přiměl dělat nové věci, které by dřív nejspíš neudělala. Na každou jejich společnou scénu jsem se neskutečně těšila a právě oni dva teď pro mě budou dalším symbolem naděje.


zdroj
Na Fangirl a celkově na knihách od Rainbow Rowell se mi líbí, že to nikdy není jen příběh o tom, jak kluk potkal holku, ale vždycky je v tom něco víc. Tady je to třeba netypická hlavní hrdinka, u které je však pro dost lidí jednodušší, aby se do ní vžili. A mimo lásky tu nechybí taky problémy v rodině. Zkrátka od všeho něco. A abych nezapomněla, samozřejmě Cathina skvělá povídka, kterou jsem si moc užívala. A mám ohromnou radost, že se Rainbow rozhodla věnovat jí samostatnou knihu, na kterou se už teď neskutečně těším. 

Moje hodnocení: 5/5

Co vy, taky jste četli Fangirl? A jak se vám líbí knihy od Rainbow Rowell?

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.